SON EKLENENLER

Yerli kaynaklarla elimiz güçlendi: Enerji fiyatı düşecek

Karadeniz gazı ile birlikte Türkiye'nin ithal ettiği doğalgaz konusunda tedarikçilerle yeniden pazarlık masasına oturması bekleniyor. Pahalı kontratların iptal edilerek daha ucuz kontratlara geçilmesi için tedarikçilerle görüşmeler yapılacak. Ayrıca önümüzdeki süreçte Türkiye'nin Güneydoğu Avrupa'nın içinde olacağı bir enerji alanında ticaret merkezi haline getirilmesi hedefleniyor.
03 Temmuz 2022 09:50

Türkiye'nin Karadeniz'de bulduğu 540 milyar metreküplük doğalgazın 2023'ten itibaren konutlarda kullanımı için hazırlıklar hızlanırken, yerli gazla birlikte ithal doğalgaz kontratları da yeniden masaya yatırılacak. Akdeniz'deki sondaj çalışmalarının da bu ay sonundan itibaren yeniden başlatılması planlanıyor. Karadeniz'de bulunan gazı konutlara taşıyacak boruların denizaltındaki bölümüne döşenmesine haziran ortasında başlanmıştı. BOTAŞ'ın sorumluluğundaki boru döşeme çalışmalarının 6 Kasım'a kadar tamamlanması hedefleniyor. 2023 yılının ilk çeyreğinde Karadeniz gazının konutlarda kullanımı başlanmış olacak. Karadeniz'de bulunan gaz rezervi Türkiye'nin ithal ettiği doğalgaz konusundaki pazarlık gücünü de artışmış oldu. Edinilen bilgilere göre tedarikçi firmalarla yapılan pahalı kontratlar iptal edilerek, daha ucuz kontratlara geçilmesi için hazırlık yapılıyor.

'ELİMİZ GÜÇLENDİ'

Enerji Bakanı Fatih Dönmez'in de bazı milletvekilleri ile yaptığı görüşmelerde Karadeniz gazının Türkiye'nin elini güçlendirdiğine dikkat çektiği öğrenildi. Bakan Dönmez "Karadeniz'de bulunan rezerv konutlara 25-30 yıl yetecek düzeyde. Ama sondajlar devam edecek. Yeni alanlar çıkarsa sanayinin de gazını buradan karşılayabiliriz. Karadeniz gazı şu anda sadece konutlarda tüm ihtiyaçları karşılayabilecek büyüklükte. Şimdi elimizde doğalgaz varsa ithal ettiğimiz gazla ilgili olarak, tedarikçi kaynaklarla pahalı kontratları iptal edeceğiz daha ucuz kontratlara geçeceğiz. Karadeniz gazı ile birlikte Türkiye'nin pazarlık gücü artacak" dedi.

ENERJİDE TİCARET MERKEZİ OLMA HEDEFİ

Bakan Dönmez, Türkiye'yi önümüzdeki süreçte enerjide ticaret merkezi haline getirmeyi hedeflediklerini kaydetti. Dönmez "Bu konuda borsalar ve pazar oluşturuyoruz. Önümüzdeki süreçte Türkiye Güneydoğu Avrupa'nın içinde olduğu bir merkez olabilir" diye konuştu.

ABDÜLHAMİD HAN SEFERE ÇIKIYOR

Sondaj gemileri Karadeniz'e yönlendirildiği için bir süredir ara verilen Akdeniz'deki sondaj çalışmaları da kısa süre içinde yeniden başlatılacak. Bu doğrultuda geçen ay Mersin Taşucu Limanı'na demirleyen Abdülhamid Han sondaj gemisinin Akdeniz'e açılması için yapılan hazırlıkların temmuz sonuna kadar tamamlanması hedefleniyor. Abdülhamid Han sondaj gemisi, fiziki özellikleriyle Türkiye'nin 'Sondaj filosunun' en güçlüsü olarak nitelendiriliyor.

YÜCEL KAYAOĞLU

TÜRKİYE GAZETESİ

İNTERNET BASIN SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #
SON EKLENEN HABERLER