SON EKLENENLER

Evin Gerçek Değerini Belirleme 2022! Kira Bedeli Üzerinden Daire Fiyatı Nasıl Hesaplanır?

Bir evin gerçek değerinin hesaplanmasında kira bedeli üzerinden hesaplama yapılır. Peki aylık kira tutarından alınacak veya alınmak istenen evin değeri nasıl belirlenir? İşte o formül...
17 Ocak 2022 23:23

Ev almak isteyen ancak yüksek fiyat ödemek istemeyenler için evin gerçek değerinin hesaplanabileceği bir formül bulunuyor. Oturmak için yada yatırım için ev almak isteyenler için evin gerçek değerini bilmek pazarlık aşamasında büyük avantaj sağlayabilir. Kira bedeli üzerinden hesaplanan evin değeri tüm Türkiye için geçerli olup emlak sektöründe de kabul görür. 

EVİN GERÇEK DEĞERİNİN HESAPLANMASI 2022

Yatırım yada ikamet amacıyla ev alacak, satacak vatandaşlar evin gerçek değerini belirlerken kira fiyatlarından yararlanacaklar. Evin bulunduğu konumda detaylı bir fiyat araştırması gerçekleştirilecek. Bu süreçte evin bulunduğu binanın yapı durumu, eski yeni olması, evin içinin durumu yapılı olup olmaması, o muhitte konut kiraları, ilçe ve ilin konut stoğu ve kiralık evlere olan talep tüm bu veriler belirlenecek. 

İş Yeri Kendisine Ait Olanlar Stopaj Vergisi Öder Mi?

Tüm etmenler göz önünde bulundurulup evin kiralanması durumunda aylık kaç TL ile kiralancağına dair rakam elde edilecek. Ardından bu rakam Türkiye geneli için geçerli olan 214 ile çarpılarak evin değeri hesaplanacak. 

Neden 214 ile Çarpılıyor Bu Rakam Değişiyor Mu?

Türkiye genelinde ev değerleri ortalama 214 aylık kira bedeli olarak hesaplanır. Ancak bu rakam bazı şehirlerde değişir. Örneğin İstanbul'da konut kirası hesaplanırken 212 ay üzerinden hesaplama yapılır. Çoğu şehirde bu rakam 214 ay ile 218 ay arasında değişir. Bir evin amortisman süreci üzerinden yapılan bu hesaplama evin gerçek değerinin belirlenmesinde kullanılan en etkili yöntemdir. 

Genel Kabul Kuralları

Emlak sektöründe genel kabul kurallarına bakıldığında bir evin sürekli kiraya verilmesi durumunda amortisman süreci 17 ile 20 sene olarak hesaplanırken işyerleri için bu süre 14 ile 16 yıldır. 

KİRA BEDELİ ÜZERİNDEN ÖRNEK HESAPLAMA YÖNTEMİ

Örneğin aylık kirası 2.500 TL olan bir evin değeri hesaplanırken kullanılacak formül genel olarak 2.500 TL (aylık kira tutarı) x 214 (Türkiye geneli amortisman süreci)= 535.000 TL olarak hesaplanır. Şehre göre bu rakam birkaç yıl yani 5.000 TL ile 10.000 TL arasında değişiklik gösterir. 

Söz konusu bu hesaplama ev kiralama sürecinde de kullanılabilir. Ortalama değeri bilinen bir dairede; evin satış bedeli 214'e bölünerek gerçek kira değeri bulunabilir. 

EMLAK 365

İNTERNET BASIN SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #
SON EKLENEN HABERLER