Ev sahiplerinin kurnazlığı sona erecek! Bakanlık harekete geçti

Türkiye'deki meydana gelen depremlerin sayısının artması üzerine ev sahipleri hasarlı evlerinden çıkıp buraları kiraya vermeye başladılar. Bu duruma Bakanlık el koymaya hazırlanıyor.
24 Ocak 2021 09:13

Özellikle son aylarda peş peşe gelen depremlerden sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da faaliyetlerini artırdı.

Ev sahipleri deprem anından yıkılma tehlikesi bulunan evlerden çıkarken oturdukları bu evleri kiraya vermeye başladılar. Bu durum bakanlık tarafından tespit edilirken söz konusu durumla ilgili düzenleme çalışmaları başlatıldı.

Üzerinde çalışılan yeni düzenlemeyle depremde yıkılma tehlikesi bulunan incelemelerde sorunlu binalarda ev sahibi olanların taşınıp başkalarına kiraya vermemesinin önüne geçilecek

Başlatılan çalışma kapsamında Türkiye'deki tüm yapıların verileri toplanıyor. Bu veriler belli aralıklar ile toplanarak bilgiler kontrol edilecek. Bu kontroller sırasında sıkıntılı olan yerlerdeki evler kiraya verilmiş ise tespit edilebilecek. Bina ile ilgili aksaklıkların giderilmesi için süre verilecek. Bu aksaklıklar giderilmeden kiraya verilmiş ise oturum engeli getirilecek.

Yapı Denetim Sistemi'nde olduğu gibi elektronik olarak ve periyodik bir denetleme süreci planlanıyor. Ayrıca kiracıların Bina Kimlik Sistemi (BKS) üzerinden de binalar ile ilgili bilgi sahibi olmaları sağlanacak. BKS kapsamında riskli binalar ile ilgili tüm etiketlemeler yapılacak. Bir kişi kiralayacağı evi kolayca sorgulayıp riskli olup almadığını görebilecek. Böylece bir deprem anında yıkılma tehlikesi olan yerlerden uzak durabilecek.

MİLLİ GAZETE

İNTERNET BASIN SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #