SON EKLENENLER

9 bankanın imzasıyla faiz bildirisi!

Bankaların ortak kararı ile faiz oranları yükseldi. En düşük faizle konut, taşıt, ihtiyaç kredisiyle en yüksek oranlı vadeli mevduat hesapları
25 Haziran 2022 10:11

Haziran ayının ikinci yarısında başlayan yüksek faiz kararları ay sonuna doğru devam ediyor. Hziran ayının üçüncü haftası içerisinde birçok banka aldıkları faiz kararları ile birlikte oranları değiştirdiler. Konut kredisi kullanrak ev alacaklar için kampanyalı paketler dışında ucuz kredi neredeyse yok. İhtiyaç kredisinde de kamu bankalarının düşük faizli paketleri tek konumda. Taşıt kredisi ile araç alımlarında ise maliyetler yeniden çok yüksek seviyelere ulaşmış halde. 32 günlük vadeli mevduat faiz kazancı olanlar için ise getiri tutarları yükseldi. İşte bankaların ay sonu faiz kararları. 

İHTİYAÇ KREDİSİNDE EN DÜŞÜK FAİZ ORANLARI

İhtiyaç kredisi kullanmak en uygun faiz oranıyla nakit sorunlarını çözmek isteyenler kamu bankalarının kapılarını çaldıklarında en uygun oranlarla karşılaşıyorlar. Ancak özel bankalarda ise durum çok farklı. İhtiyaç kredisinde özel bankalar ile kamu bankaları arasındaki makas açılmış durumda. 


Kamu bankalarında en düşük faiz oranı yüzde 1.55 ile verilebiliyor. Halkbank 20.000 TL limitle, Ziraat Bankası ise 25.000 TL limitle vatandaşlara destek oluyor.

Özel bankalarda ise durum çok farklı. Faiz makası çok açılmış durumda. Haziran ayının son birkaç günlük süresinde kredi çekmek için herhangi bir özel bankaya gidenler en düşük 2.15 faiz ile karşılacaklar. Bu oran bazı bankalarda yüzde 2.50, yüzde 2.70, yüzde 3.30 gibi seviyelerde olacak. 

MAKAS KONUT KREDİSİ FAİZLERİNDE ÇOK AÇIK

Konut kredisi kullanımlarında devlet bankalarının 0.89 ve 0.99 faiz oranlı paketler devam ediyor. İlk evini alacaklar 0.99 faiz oranı, altını doları olanlar bozdurduklarında yüzde 0.89 faiz oranıyla hem ikinci el hem sıfır konutlar için kredi çekebiliyorlar. Bu kampanyalı paketlerin dışında kamu bankalarının ayrıca 1.20, yüzde 1.25 ve yüzde 1.29 faiz oranıyla devam eden standart kredi paketleri de var. 

Özel bankalar konut kredisi faiz oranlarını yüzde 2.00'nin üzerinde çıkarmış durumdalar. En düşük faizli kredi 2.05 faiz oranıyla onaylıyor. Katılım bankalarının finansmanları ise yüzde 1.79 ile başlıyor. Katılım bankaları bu süreçte ayrıca 60 ay vadeye daha düşük, 120 ay vadeye daha yüksek maliyet planına geri döndüler. 

Mustafa Karagöz

EMLAK 365

İNTERNET BASIN SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #
SON EKLENEN HABERLER